Ćwiczenie - Bezpieczne miejsce

"Bezpieczne miejsce" jest ćwiczeniem przeznaczonym dla dzieci (a także nastolatków) doświadczających trudnych sytuacji, wydarzeń traumatycznych, a także dzieci przejawiających symptomy PTSD (post-traumatic stress disorder). Ćwiczenie daje możliwość doświadczenia pozytywnych emocji , jest pomocne w obniżeniu napięcia i  w podniesieniu poczucia bezpieczeństwa.

Celem ćwiczenia jest stworzenie przez dziecko  swojego osobistego  bezpiecznego miejsca. "Bezpieczne miejsce" może być wykonywane w różnych modalnościach.  Jeżeli będzie ono realizowane w formie rysunkowej, przykładowa instrukcja może brzmieć następująco:

 

Narysuj miejsce, w którym czujesz się bezpieczny. Jak wygląda to miejsce? Może być to miejsce które znasz, albo miejsce nieznane i całkowicie stworzone przez Ciebie... Najważniejsze jest to, że jest to miejsce, w którym czujesz się bezpieczny...




Do stworzenia "Bezpiecznego miejsca" można wykorzystać:



KREDKI
Standardowo "Bezpieczne miejsce" można tworzyć rysując je kredkami i flamastrami. Ponieważ nie dla każdego dziecka ten rodzaj aktywności plastycznej jest komfortowy, stąd warto mieć w zanadrzu inne materiały plastyczne.




 PLASTELINĘ
"Bezpieczne miejsce" może być również tworzone przy pomocy plasteliny.






           
COLLAGE
Dzieci swoją pracę mogą wykonać także metodą collage'u (z wycinanych i naklejanych na papier obrazków z gazet)





             

FORMĘ 3D
Bardzo ciekawym i angażującym sposobem pracy jest wykonanie bezpiecznego miejsca w formie trójwymiarowej, przy użyciu małego kartoniku (np. po butach) oraz rożnych dostępnych przedmiotów codziennego użytku, zabawek i miniaturek.






Ważne

Kiedy dziecko stworzy już swoje "Bezpieczne miejsce", zaproponujmy mu możliwość porozmawiania o tym miejscu. Jeżeli dziecko wyrazi chęć, posłuchajmy z jakich powodów miejsce jest dla niego wyjątkowe. Na koniec zaznaczmy, że od tej pory sekretne miejsce należy tylko do niego i dziecko będzie mogło tam wrócić, kiedykolwiek będzie chciało poczuć się bezpiecznie.



Dodatkowo

Powstałe "Bezpieczne miejsce" można także wykorzystać do dziecięcych wizualizacji. Dziecko może zamknąć oczy i przenieść się w wyobraźni do swojego bezpiecznego miejsca. Aby wizualizacja wywoływała więcej pozytywnych emocji, można poprosić dziecko, aby wyobrażając sobie swoje bezpieczne miejsce, opowiedziało nam:
  • jaka w bezpiecznym miejscu panuje pogoda
  • jaka panuje tam atmosfera
  • co dziecko tam widzi
  • co dziecko tam słyszy (czy słyszy jakies dźwięki)
  • czy można tam poczuć jakieś zapachy albo wrażenia dotykowe (np. zapach lodów truskawkowych lub  miękki dotyk futerka kota)
  • jak dziecko się tam czuje

"Bezpieczne miejsce" jest kawałkiem cennej, bezpiecznej przestrzeni, która choć przez chwilę wyciszy wicher niespokojnych emocji i przeniesie dziecko w kojący świat swoich marzeń...



Komentarze