Zabawy z ciastoliną

fot. kojo-desings.com

Ciastolina  to sposób na wspaniałą, pełną frajdy dziecięca zabawę. Ugniatanie, wałkowanie, lepienie stwarzają niekończące się wyzwanie dla wyobraźni, pozwalając stworzyć najrozmaitsze melanże kształtów, form i kolorów.

Zabawa ciastoliną, co bardzo ważne, jest także nośnikiem ekspresji emocji i środkiem wielowymiarowej komunikacji (dziecko-opiekun, dziecko-terapeuta, dziecko-grupa). Z dalszych terapeutycznych zalet ciastoliny warto wymienić rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej, trening motoryki małej, trening koncentracji, rozwój wyobraźni i poczucia sprawstwa.

Ciastolina dobrze sprawdza się w pracy nad złością i agresją, ponieważ jej formowanie polegające na: ściskaniu, szczypaniu, rozbijaniu, ugniataniu, rzucaniu (na blat) i rozciąganiu dostarcza niezliczonych możliwości „wentylacji” i odreagowania złości (Horovitz-Darby, 1992).

Ciastolinowe lepienie warto poprzedzić możliwością zapoznania się dziecka z właściwościami tego niezwykłego tworzywa. Swobodna eksploracja polega na oglądaniu ciastoliny, szczypaniu i odrywaniu małych kawałków, delikatnym rzucaniu na blat, rolowaniu podłużnych pasków za pomocą obu dłoni. Takie krótki wstęp do kreatywnych zabaw z ciastoliną uwrażliwi dziecko na wspaniałe polisensoryczne właściwości tego tworzywa. 



Przykładowe zabawy z ciastoliną


Lepienie spontaniczne

Dziecko swobodnie eksploruje wlaściwości ciastoliny lepiąc dowolne kształty, symbole, postacie. Instrukcja może brzmieć: Ulep wszystko to, na co masz ochotę…



Prezent - niespodzianka

Prosimy dziecko o ulepienie prezentu, który chciałoby podarować koledze, koleżance, mamie, tacie lub sobie.



Ciastolinowe ślimaki i kraby

Z ciastoliną bawić można się także lepiąc ślimaki, kraby i inne fantastyczne skorupiaki w zróżnicowanych kolorach i kształtach:)


Źródło: http://mothernatured.com

Źródło: http://mothernatured.com


Ciastolinowy alfabet

Ciastolinę można także wykorzystać w nauce liter alfabetu. Ciastolinową zabawa polega wówczas na wypełnianiu literowego szablonu zrolowanymi kawałkami masy.


Źródło: http://ourworldwideclassroom.blogspot.com



Oswajanie lęków

Zabawa ciastoliną może być również przydatna w oswajaniu dziecięcych lęków. Najprostsza instrukcja polega na tym, aby dziecko ulepiło trapiący je lęk (np. stwora czającego się w ciemnościach pokoju, który systematycznie uniemożliwia dziecku zaśnięcie). Niech dziecko nada lękowi taką formę, na jaką ma ochotę. Kiedy dziecko wykona już swojego lękowego potworka, zaproponujmy mu ciekawy pomysł... Niech przerobi potworka tak, aby stał się mniej groźny, a najlepiej dowcipny i zabawny. Można doczepić mu śmieszną kokardkę, albo przyczepić nos klauna. Możliwości są nieskończone... Ważne, aby ich pomysłodawcą było dziecko. Zabawa w uczynienie lękowego stworka zabawnym pomoże "odczarować" choć trochę groźny lęk. Stworzy okazję do pobycia w "bezpiecznej" odległości w towarzystwie lęku i umożliwi odreagowanie tej trudnej również dla nas dorosłych emocji.

Źródło: http://www.learning4kids.net



Kotek

Ulepienie kotka z ciastoliny, to wcale aż nie taka trudna sprawa. Czy na pewno? Przekonajcie się sami, spoglądając poniżej.



Źródło: http://www.bambinis.net

Źródło: http://www.bambinis.net

Źródło: http://www.bambinis.net

Źródło: http://www.bambinis.net



A może owocowo...

Ciastolinowa masa może w szybki sposób wyczarować rozmaite owoce, na przykład arbuza. Potrzeba tylko dwóch kulek w kolorze czerwonym (lub różowym) i zielonym oraz "gromadki" czarnych fasolek. Co dalej? Rozwałkowujemy zieloną kulkę prawie na płasko. Różową ciastolinę mieszamy z fasolkami i formujemy dużą kulę.Następnie "obklejamy" różową kulkę rozwałkowaną na płasko zieloną ciastoliną. Teraz wystarczy tylko przekroić kulkę na ćwiartki. Soczysty arbuz gotowy!


Źródło: http://www.notimeforflashcards.com



Źródło: http://www.notimeforflashcards.com



...lub kolorowo i orzeźwiająco :)

Jak łatwo zauważyć lepienie z ciastoliny to wspaniała okazja to swobodnej i spontanicznej zabawy. Dzieci w swoich codziennych aktywnościach bardzo lubią korzystać z tzw. zabawy na niby (pretend play). Taka zabawa umożliwia im "wypróbowywanie" zachowań i sytuacji społecznych funkcjonujących w świecie dorosłych. Ciastolina może być doskonałym przedmiotem takiej właśnie zabawy na niby. Można na przykład ulepić z niej lody i rozpocząć ekscytującą zabawę w sklep;) Inspiracje pokazujące jak to zrobić, poniżej.


Źródło: http://www.learning4kids.net

Źródło: http://www.learning4kids.net
Źródło: http://mykidcraft.com

Życzę wesołej i kreatywnej zabawy!:)

Komentarze

  1. Jak chętnie pobawiłabym się!!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gorąco polecam! Ciastolina wspaniale relaksuje:) Pozdrawiam serdecznie:)

      Usuń
  2. Lody z ciastoliny pierwsza klasa! Bardzo fajne zajęcie dla dzieci i wzbudza w nich kreatywność :)

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie Ciastolina wygrywa jeżeli chodzi o wspólnie spędzony czas z dziećmi, polecam każdemu pobawić się w ugniatanie i modelowanie własnych figurek :D Świetna zabawa, teraz akurat walczymy z fryzjerem :) Polecam -> https://allegro.pl/oferta/play-doh-ciastolina-szalony-fryzjer-f1260-gratis-10805708247

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz