Balony Złości - Ćwiczenie w pracy ze złością



 
fot. babble.com

Praca z emocją złości to bardzo ważny element dbania o dobrostan psychiczny starszych i młodszych dzieci. Warto jak najwcześniej uczyć maluchy rozpoznawania sygnałów złości i podpowiadać im jak można radzić sobie z tą emocją.

Poniżej ćwiczenie świetnie sprawdzające się w zajęciach z psychoedukacji w zakresie emocji złości. Zabawa bazuje na metaforze balona i w prosty obrazowy sposób pokazuje, jak możemy adekwatnie i nieadekwatnie radzić sobie ze złością.


BALONY ZŁOŚCI

Przebieg zabawy


Prosimy dziecko o nadmuchanie balona i pomagamy mu związać balon. Następnie tłumaczymy, że balon to ciało a powietrze wewnątrz, to gromadząca się w ciele złość.

Część I

Rozmawiamy z dzieckiem na temat tego:
  • Czy powietrze może się wydostać z balonu?
  • Co się stanie, kiedy złość utknie w środku (w ciele)?/Jak zachowuje się nasze ciało, kiedy gromadzi się w nim złość?
  • Co będzie, jeśli przebijemy balon?

Następnie porównujemy balon do osoby i rozmawiamy o tym, do czego można porównać przebicie balona (przebicie balona = uderzenie kogoś, nakrzyczenie na drugą osobą, zniszczenie jakiejś rzeczy itp.)

Część II
 
Prosimy, aby dziecko ponownie nadmuchało balon. Tym razem balon nie zostaje związany. Dziecko ma za zadanie powoli wypuścić powietrze z balonu.

Rozmawiamy z dzieckiem na temat tego:
  • Czy balon jest mniejszy?
  • Czy balon eksplodował?
  • Czy balon i wszyscy w około są bezpieczni, podczas takiego uwalniania „złości”?
  • Czy jest to bezpieczniejszy sposób na pozbycie się złości?
W dalszej części zabawy pomagamy dziecku w identyfikacji adekwatnych sposobów radzenia sobie ze złością. U starszych dzieci mogą być to na przykład głębokie oddechy, aktywność fizyczna lub „wycofanie się”, aby ochłonąć z emocji. Dla maluchów pomocne może być z kolei ulepienie lub narysowanie złości, albo podarcie gazet z „pudelka złości”. Pożytecznych sposobów radzenia sobie ze złością jest naprawdę wiele, ważne, aby dziecko w miarę możliwości samo wskazało te, które uważa za szczególnie przydatne. Celem tej części zabawy jest pokazanie dziecku jak bezpiecznie obniżyć intensywność odczuwanej złości, a tym samym skutecznie radzić sobie z tą trudna emocją.


Korzyści z zastosowania zabawy

  • Pomoc w zrozumieniu czym jest złość i jak właściwie ją wyrażać
  • Pomoc w identyfikacji wegetatywnych komponentów złości (sygnały złości odczuwane w ciele)
  • Zabawa jest szczególnie przydatna w pracy z dziećmi agresywnymi, mającymi problem z kontrolą złości lub z dziećmi tłumiącymi złość

Komentarze